Portal www.konsument.edu.pl

Posted on Category:Finanse

Portal www.konsument.edu.pl to interaktywne narzędzie edukacyjne – symulator portalu społecznościowego, na którym użytkownik może doświadczyć 10 realnie spotykanych w sieci zagrożeń, m.in. wyłudzenie kodu BLIK, kradzież tożsamości, inwestycje alternatywne, system typu piramida finansowa czy oszustwo zakupowe.

Celem symulatora jest kreowanie bezpiecznych zachowań i nawyków konsumenckich w internecie. Użytkownik poznaje konsekwencje lekkomyślnych decyzji, które – podejmowane pod wpływem impulsu lub z chęci szybkiego i wysokiego zysku – mogą oznaczać wymierne straty finansowe.

Wygląd strony, jej zawartość, mechanizmy i stosowane interakcje są identyczne z tymi spotykanymi na portalach społecznościowych. Dzięki nim można się przekonać jakie triki stosują oszuści czy nieuczciwi sprzedawcy, przejść całą procedurę zakupu i poznać konsekwencje swoich działań. Każda sytuacja-pułapka kończy się podsumowaniem: filmem oraz radami, co i jak należy sprawdzić przed skorzystaniem z oferty oraz informacją, gdzie udać się po pomoc.

Nie tylko do zabawy!
Konsument.edu.pl zawiera specjalne menu dla nauczycieli i edukatorów „Materiały dla edukatorów”. Są tu zebrane w jednym miejscu przyciski uruchamiające daną symulację oraz 10 scenariuszy lekcji wraz z najważniejszymi informacjami związanymi z tematyką danej symulacji.

Więcej informacji > uokik.gov.pl
Masz pytanie? Napisz do Departamentu Komunikacji UOKiK: dk@uokik.gov.pl

(…) Szczególnie dokładnie i drobiazgowo zostały przygotowane materiały dla nauczycieli. Myślę, że dzięki temu, że będziemy edukować naszą młodzież, będziemy także edukować ich rodziców i ludzi dorosłych, bo powiem szczerze, że na tej stronie sama znalazłam wiele przydatnych informacji. Bardzo polecam pracę na tej platformie – Jolanta Okuniewska, nauczycielka ze Szkoły Podstawowej nr 13 w Olsztynie, finalistka wielu prestiżowych nagród polskich i międzynarodowych, m.in. Nauczyciel Roku czy Global Teacher Prize.